Web Tasarım

 

İnternette dolaşımın bu kadar fazla bir dönemde yapılan her web sitesinin tasarımı yayınlanan her içeriğin hedef kitlesine ulaşması için bazı kuralları takip etmek gerekir. Bu kurallar web sitesinin trafiğini artırmak için ve web sitenin değeri için önemli ve elzemdir. Bu kuralları şöyle sıralamak mümkündür:

Hizmeti Anlaşılır Kılmalı

İyi bir web sitesinin tasarımı ürünü veya hizmeti anlaşılır yapması gerekir. Ürün veya hizmeti en basit ve anlaşılır şeklinde ilk bakışta kişiye geçirmelidir. Bunun için pazarlama iletinizi beş kelimeyi geçmeyecek şekilde siteyi ziyaret eden kişinin ilk sorularına yanıt olarak seçilmeli. Bu önemli konu üzerine kafa yorulmalı.

Hizmeti Kullanışlı Kılmalı

İyi bir web sitesinin tasarımı ürünün veya hizmeti kişinin ne işine yarayacağını kişi için nasıl hayat kurtaracağını anlatmalı ve müstakbel alıcıya sevdirmelidir.

Cezbedici Olmalıdır

Web sitesi ana sayfası sitenin vitrinidir bu yüzden sitenin temel yapım kurallarını uyurken estetik konusuna da dikkat etmek gerekir. Estetikten yoksun olan site geride başlar.

Web Sitesinin Ana Sayfasının Ana Unsurları

Logo

Logo sayfaya ilk defa giren kişinin dikkatini çekerek kişinin sayfadaki süresini artırarak kişinin ürün veya hizmete davet etmelidir.

Başlık ve Açıklama

Hizmeti veya ürünü tanımlayan bir başlık olmalı ve bu başlığı destekleyen iki veya üç kelimelik açıklama yapmalısınız. Bunu yapmaktaki amaç hizmet veya ürünü direkt olarak belirtmektir.

Eylem Çağrısı Butonu

Kişiyi yönlendirerek tanıtım yapmak istiyorsanız bu butonu koymanın gerekir.

Görsel Elemanlar

Ürünü veya hizmeti tanımlayan onunla ilişkili bir görsel ziyaret eden kişiyi etkiler. Görsel içerik yüksek kalitede ve çözünürlükte olmalı ayrıca hizmetin etkilerini veya ekibi gösterebilir.

Gezinme Menüsü

Siteyi ziyaret eden kişinin neleri ziyaret edebileceği, gidebileceğini gösteren bu menü logo ve başlığın altında mutlaka olmalıdır.

Ek İçerikler

İyi bir web sitesinde markanın ürün veya hizmetini sunduğu yer; şikayet veya hizmet sorgulamak için ulaşabileceği sosyal hesaplar, mail veya telefon numarasının yer aldığı alt kısmına yer verilmelidir. Bunlara ek olarak sitenin güveni adına referanslar, ürün katalogları ve hakkında kısımlara da yer verilmelidir.