Sosyal medya reklamcılığı nedir?

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medya reklamcılığı, reklamlar, afişler ve reklamlar aracılığıyla sosyal ağlarda reklam yapılmasıdır. Hedef kitleyi hassas bir şekilde tanımlamanıza izin verdiği için çok etkili bir çevrimiçi reklamcılık biçimidir.

Günümüzde bilgilerin önemli bir kısmı sosyal platformlardan geçmektedir. Reklam, sosyal reklamcılık sayesinde mükemmel doğruluk ve etkililik seviyelerine ulaşan bir istisna değildir. Bir sosyal medya kampanyası, hedef kitlenin analizinden başlar ve bir bütün olarak dijital pazarlama stratejisinin  bir parçasıdır. İçeriğin planlanması, oluşturulması ve yayınlanması ile ilerler.

Sosyal medya yöneticisi medyanın önemli bir parçası olan iyi bir sosyal medya reklam stratejisi, marka bilinirliği yaratmada ve iş hedeflerini geliştirmede belirleyici olabilir. Arama motoru pazarlama faaliyeti gibi diğer eylemlerle birleştirildiğinde daha da fazla olanak sağlar. Günümüzde hiçbir şirket, sosyal medya reklamı vermek bir ürün, hizmet veya işletmeyi tanıtmayı düşünemez. Bu genelde Sosyal medya yöneticisi işidir.

Sosyal medya reklamcılığı nedir?

Sosyal medya reklamı vermek sosyal medyada, gruplarda ve topluluklarda yaygın olarak kullanılan bir reklam  türüdür. Bu tür reklamlar facebook  Twitter, LinkedIn, Pinterest, Instagram ve diğer tüm sosyal ağlar tarafından sunulmaktadır. Yüksek bir hedef profiline sahip olmanızı sağlayan bir yöntemdir.  Bu nedenle diğer sosyal medya reklamcılık  biçimlerinden daha etkilidir. Ayrıca, diğer kanallarla karşılaştırıldığında maliyetler hala oldukça düşüktür.

Etkili bir sosyal medya reklam ve dijital pazarlama kampanyası oluşturmak için bazı adımları izlemeniz gerekir:

  • Analiz: rekabeti, tanıtılacak ürün veya hizmeti ve müşterileri incelemek
  • Takvim: elde edilen verileri kullanarak, zaman içinde ve mevcut bütçeyle maksimum sonuca ulaşmayı sağlayan bir reklam stratejisi oluşturmak mümkündür. Kampanyanın tam olarak planlanması ve hiçbir şeyin şansa bırakılmaması için bir duyuru takvimi oluşturarak işe başlanır.
  • Planlama: hedef kitle belirlenir ve reklamların, açılış sayfalarının multimedya materyallerinin vb. içeriği  ve kopyası belirlenir.
  • İzleme: ortalama olarak, istatistiksel olarak ilgili verileri toplamak için, sosyal medya reklam kampanyasının başlangıcından itibaren yaklaşık 1 ay geçmelidir. 

Sosyal reklamcılık nasıl çalışır?

Reklamlar kullandığınız sosyal ağa ve kendinize koyduğunuz hedeflere bağlı olarak farklı biçimler alabilir. Metinsel, grafik, video olabilirler. En yaygın ödeme modeli Tıklama Başına Ödemedir. Reklam verenler olarak, yalnızca biri reklamı tıkladığında ödeme yaparsınız. Banner’lar kullanıcıyı şirketin web sitesine bağlar veya onu sosyal ağdaki dahili bir sayfaya gönderebilir. E-ticaret söz konusu olduğunda, kullanıcının eyleminin bir satın alma sürecine dönüştürülebilmesi için hemen hemen her zaman siteye doğrudan bağlantı belirtilir.

Faydalar

Hedefleme, kesinlikle sosyal medya reklamcılığının en belirgin avantajıdır. Örneğin Facebook, yaş, coğrafi konum, cinsiyet, ilgi alanları, ilişkiler ve çok daha fazlası gibi farklı parametreleri yapılandırmanıza olanak tanır. Böylece kendini bir tür ideal müşteri olarak tanımlar. Ayrıca algoritması sayesinde müşteri listesini yüklemenize ve benzer kişilerden çok geniş bir kitle oluşturmanıza olanak tanır. Aynı nedenle, bir profesyonel tarafından kullanılır ve yönetilirse sosyal medya da B2B’de çok iyi çalışabilir. Aslında, bu tür reklamlar, olası satış yaratmada çok faydalı olabilir.  Son olarak, ikincil olmayan bir başka yön, sosyal reklamcılığın müdahaleci olmamasıdır. Aksine yararlı bilgiler sağladığı takdirde kullanıcılar için hoş karşılanan bir unsur haline gelebilir.

Sosyal medyada reklam olduğu belli olmadan reklam yapılması yasaktır. Örneğin bir blogda, bir YouTube klibinde veya Facebook’ta bir gönderi reklam verdiğinde, bu gönderiyi okuyan herkes için netleştirilmelidir. Reklam, reklam alanının dışında, normalde reklam amaçlı olmayan bir yerde görünüyorsa, açıklık gereksinimi daha da katıdır. Kişisel görüşlerin ticari unsurlarla karıştırıldığı sosyal medyada reklam tanımlamasında netlik konusunda yüksek talepler vardır. Tüketicinin farkı hızlı bir şekilde görmesi kolay olmalıdır. Bir etkileyicinin takipçileriyle gizli ve yakın bir ilişki kurmak istemesi, reklam yapan şeyleri saklayarak pazarlama yasasını çiğneme riskini aldığı anlamına gelmemelidir.