Seo Nedir?

SEO Nedir? Nasıl Uygulanır?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Google, Yahoo veya YouTube gibi İnternet arama motorlarında organik olarak görünmesi için bir web sayfasında yapılan stratejiler ve optimizasyon teknikleri setidir. SEO hizmeti doğru uygulanması, markaların İnternet’teki trafiğinde ve görünürlüğünde anlamlı artışlara neden olabilir. SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelen Arama Motoru Optimizasyonu’nun kısaltmasıdır. Arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için bir web sitesinin veya bloğun sayfalarında uygulanan bir dizi optimizasyon tekniği, disiplini ve stratejisinden oluşur.

Bu pazarlama stratejisi, şirketinizin dijital dünyada öne çıkması, görünürlük kazanması ve sonuç olarak işletmeniz için daha fazla potansiyel müşteri kazanması için gereklidir.

Sayfalarınızın web konumlandırmasını iyileştirme tekniklerini kullanarak siteleri ve blogları optimize etmek ve şirketinizi Google’ın ilk sonuçlarında konumlandırmak, örneğin iş fırsatlarını çok artırır.

Günün sonunda, Google’da arama yapan kişilerin %90’ı yalnızca motorun ilk sayfasında görünen sonuçlara tıklıyor. Dijital Pazarlama dünyasına yeni başlayan profesyoneller arasında çok fazla kafa karışıklığına neden olan bir konuyu bu makalenin dışında bırakmak istemiyoruz ve bu SEO ve SEM arasındaki farktır.

Kısaltmalarının benzerliği göz önüne alındığında, ilk bakışta benzer eylemlere atıfta bulunuyor gibi görünseler de, tamamen farklı eylemlere atıfta bulundukları için çok dikkat etmelisiniz. Bildiğiniz gibi SEO, arama motorlarındaki konumunu organik olarak optimize etmek için web sitenizin içinde veya dışında gerçekleştirebileceğiniz tüm bu eylemleri ifade eder. Bir SEO stratejisi ile konum kazanmak için Google’a veya başka bir arama motoruna ödeme yapmazsınız. Bu noktaları kendi başlarına kazanan değerli içeriğiniz ve optimizasyonlarınızdır.

Başka bir deyişle, bir SEM stratejisi ile bir reklam kampanyası oluşturursunuz, böylece bir kullanıcı bir arama yazdığında, siteniz kullanıcının arama amacı ile eşleştiği sürece organik sonuçlardan önce bir reklam şeklinde görünür.

Eksiksiz bir Dijital Pazarlama stratejisi, birini tercih edip diğerini dışlamamalıdır.  SEM kullanımı ile, görünürlüğü veya marka bilinirliğini hızlı bir şekilde artırmak istediğinizde veya sınırlı bir süre için ürün veya promosyon başlatmak istediğinizde gerekli olan kısa sürede anında sonuçlar üretilir.  Ayrıca SEO hizmeti orta ve uzun vadede işe yarayan, sürekli olarak daha kaliteli ziyaretler getiren bir stratejidir.

Bir SEO ajansı tercih etmenin avantajları;

  • Bir markanın görünürlüğünü artırır
  • Nitelikli trafiği çeker

Arama motorları için optimize edilmiş değerli içeriklerin oluşturulmasıyla, web siteniz aradığınız potansiyel müşterileri organik olarak doğru zamanda çekecektir. Bu şekilde, ne kadar çok ziyaret alırsanız, sizi o kadar çok kişi tanır ve bir satışı kapatma olasılığınız o kadar artar, bu da bizi bir sonraki avantaja götürür.

  • Satış fırsatları oluşturur
  • Bir markayı pazarda otorite olarak konumlandırır

SEO hizmeti, doğru indekslemeyi kolaylaştırarak ve içeriğinizin organik konumlandırmasını geliştirerek bunu başarmanızı sağlar. Bu alanda vurgulanan bir kavram, kaliteli içeriğin üç temel unsurunu temsil etmek için kullanılan şey uzmanlık yetkilik ve güvenirliktir.  SEO ajansı dijital pazarlamanın ana stratejilerinden biridir.

Sonuçta, herkes Google aramalarında en üst sıralarda olmak ister. Aradıkları cevapları bulmak için genellikle ilk sayfanın ötesine geçmeyen kullanıcılar tarafından en çok görüntülenen ve tıklanan bağlantılar vardır. Yani iyi bir SEO stratejisi sizi oraya götürür. Web siteniz, blogunuz veya çevrimiçi mağazanız daha iyi bilinir, pazarda otorite kazanır, daha fazla ziyaretçi alır ve dönüşüm şansını artırır. Bu da yalnızca en iyi içeriğe sahip olmak değil, aynı zamanda iyi bir kullanılabilirlik sunmak, piyasada otorite kazanmak ve Google’a iyi bir okuma sağlamak anlamına gelir. SEO stratejisinin amacı budur.

SEO ayrıca, ücretli reklamlar ve sponsorlu bağlantılar oluşturmak da dahil olmak üzere her türlü arama motoru stratejisini kapsayan  Arama Motoru Pazarlaması bir parçasıdır.