e-ticaret

İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

İnternette ne satılacağını seçmek, insanları bir e-ticaret açma fikrinden vazgeçmeye iten ana sebeplerden biridir. Çevrimiçi satılacak en iyi ürünleri bulmak için bir web tasarım ajansı ile çalışmalı ve  stratejik olmanız gerekir: 

Bilindik internet siteleri gibi mağazalarda ve e-ticarette bir niş, bir dizi modaya uygun ve bulunması zor ürün tanımlamanız gerekir. Hedeflemeniz gereken şey, belirli bir kitleyi veya pazarı ilgilendiren belirli ürünlerdir.  İnternette satış yapmanın sandığınız kadar karmaşık olmadığını veya birkaç yıl öncesine kadar olduğu gibi sürmediği bir gerçektir. Hali hazırda bir işiniz varsa ve hedef kitlenizi genişletmek istiyorsanız veya ürün yaratmaktan zevk alıyorsanız, önerilen ilk seçeneklerden biri bir e-ticaretin açılmasıdır,  yani internet sitesi satışa açık hale gelmelidir.

Karmaşık bir işlem gibi görünse de bilin ki bu amaca çok kısa sürede ve teknik bilgiye sahip olmadan ulaşmanızı sağlayacak hizmetlere güvenebilirsiniz. Bu hizmetler arasında, android   ve iphone/ ipad  için bir uygulama olarak da bulunan ve birkaç adımda sınırsız ürün içeren bir e-ticaret oluşturmanıza olanak tanıyan, platformun sunucularında barındırılan ve ücretsiz tanımlanan shopify.com alan adı kullanılır.

Shopify kullanarak siparişleri, ürünleri, müşterileri, ödemeleri, gönderileri ve envanteri kolayca ve anında yönetebilirsiniz. Hizmet ayrıca sosyal ağlarda, e-posta ve SMS yoluyla pazarlama kampanyaları oluşturma ve Facebook ve Instagram’da pencere açma imkanı da sunuyor. Düşünecek olursak harika, e-ticaret sitesi 24 saat açık, her an yüzlerce kişiye ulaşabilen sanal bir internet sitesi haline geliyor.  Satıcıya ihtiyaç yoktur, çünkü site müşteriyi bağımsız olarak yönetir ve müşteriyi birkaç adımda işlemi kapatmaya yönlendirir.

Hali hazırda bir e ticaret sitesi olanlar için, çevrimiçi satışların yönetimi çok az değişir, çünkü bir sipariş oluşturulduğunda, makbuz nakliye paketine (fiş veya fatura) eklenir, bunun yerine şirket sıfırdan başlarsa, argümanı derinleştirmek gerekir. Tüm niyet ve amaçlarla çevrimiçi satış ticari bir faaliyettir, bu nedenle bir KDV numarasına ihtiyacınız vardır ve evet, diğer faaliyetler gibi vergi ödersiniz. 

Teknik açıdan, online satışın nasıl çalıştığını anlamak için bir e-ticaret sitesine dair gerçekten bir bilginiz yoksa web tasarım ajansı ile çalışmalısınız. E-ticaret sitesi, ürünleri seçmenize ve bunları doğrudan web alanından, banka havalesi veya kredi kartı gibi yeni elektronik araçlarla ödeme yapmanıza olanak tanıyan site anlamına gelir.

Firma, sunduğu her ürün için reklamlar, duyurular hazırlar, önerdiği ürünün tüm özelliklerini gösterir, anlatır, her zaman söz konusu ürüne yapılmasını önerdiğimiz görsellerle birlikte her şeye eşlik eder. E-ticarete başlarken ilk adımlardan biri bir e-ticaret platformu seçmektir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda platform var. İhtiyaçlarınız nasıl görünüyor? Tavsiyemiz her zaman teknolojik olarak ön planda olan ve fonksiyonlarını sürekli güncelleyen bir e-ticaret platformunun seçilmesidir. Ayrıca, platformun pazarlama ve sosyal medyaya bağlantı işlevlerine sahip olması iyidir.

Bir e-ticaret platformu seçerken bu tür soruları dikkate almakta fayda var:

İhtiyacınız olan tüm özellikler var mı?
Kendi özelliklerinizi geliştirmek zor olabilir, bu nedenle birçok özelliği ve inceliği olan bir platform seçin. Alışveriş tüneli oluşturma konusunda yardım alabilir miyim?
Çeşitli e-ticaret platformları, pazarlama kampanyalarınızı oluşturmanıza, yürütmenize ve analiz etmenize yardımcı olur.

Nasıl yaparsanız yapın, e ticarette kâr etmesi biraz zaman alır ve ardından bir finansman planına sahip olmak önemlidir. Başlamak için maliyetleri tahmin ettiğiniz bir bütçe yapın ve internet satışı kârlı hale gelmeden önce günlük giderlerin nasıl karşılanacağını düşünün. Ayrıca, elbette, kendiniz bir şeyler üzerinde yaşamanız gerekir. Örneğin, işinizi düzgün bir şekilde kurmadan önce size garantili gelir sağlayan başka bir işe ihtiyacınız olup olmadığını düşünmek iyi bir fikir olabilir.