E-Ticaret Hakkında Bilmeniz Gerekenler

E-Ticaret Hakkında Bilmeniz Gerekenler

E-ticaret bir diğer adı ile elektronik ticaret ürün ve hizmetlerin internet üzerinden satışının gerçekleşmesidir. Yapılan araştırmalara bakıldığında her geçen gün tüketicilerin alışveriş için online platformları tercih etme oranında artış yaşanıyor. Bugün ortalamada 2,14 milyar insan online bir şekilde ürün ve hizmet satın alıyor. Bu nedenle büyük küçük tüm işletmeler kendileri için sanal bir mağaza oluşturarak e-ticarete giriş yapıyor.

E-ticaret yoğunluğu artış gösterdikçe bu alanda hizmet veren danışmanlık firmaları da bu oranda artış gösteriyor. E-ticarete giriş yapmak isteyen kurumsal yapılar için web sitesi ve online satış mağazası çalışmaları dijital ajanslar tarafından gerçekleştiriliyor.

E-ticaret yapabilmek için farklı e-ticaret türleri bulunuyor. Bunlar sektörlere ve hedef kitlelere göre değişiklik gösteriyor. Bir firmanın e-ticarete başlamadan önce kendisi için en uygun modeli seçmesi gerekiyor.

ETicaret Türleri

Online kanallardan alışveriş yapmanın çeşitli yollarından birisi E-ticarettir. Ve E-Ticaret dünyasını şekillendiren e-ticaret türleri ise şu şekildedir:

  • En çok tercih edilen e-ticaret modeli B2C olarak bilinen modeldir. Burada işletmeler bireysel tüketicilere satış yapar.
  • B2B modelinde ise işletmeler diğer işletmelere satış yapar. Burada genel olarak alıcılar ürünlerini tüketiciye tekrar satar.
  • C2B modelinde tüketiciler satışlarını işletmelere yaparlar.
  • C2C modelinde tüketiciler satışlarını diğer tüketicilere yaparlar.

ETicaret Nasıl Yapılır? 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün hayatımıza bir yenilik daha giriyor. E- ticaret bu yenilikler arasında yer alıyor. Online alışveriş ortamının gün geçtikçe gelişmeye devam etmesi ile birlikte artık alışveriş alışkanlıkları da değişiyor ve mobil cihazlardan alışveriş yapabilme imkanı ortaya çıkıyor. Bu sayede insanlar web sitelerini inceleyerek, sosyal medya sayfalarını ziyaret ederek ve online alışveriş mağazalarını gezerek tüm ihtiyaçlarını satın alabiliyor.

Günümüzde pek çok küçük ve büyük işletme online olarak ürün ve hizmetlerini e-ticaret ile pazarlayabilme imkanı buluyor. Bu sayede çok daha fazla tüketiciye ürünlerini ve hizmetlerini ulaştırabiliyor. E-ticaretin sağladığı bu avantajlardan en iyi düzeyde faydalanabilmek için firmaların başarılı bir şekilde hazırlanmış olan e-ticaret sayfalarına ve web sitelerine ihtiyacı oluyor. Bu ihtiyacı karşılamak ve başarılı bir e-ticaret sitesine sahip olmak için alanında uzman web tasarım hizmeti sunan firmalar ile çalışmanız sizleri bir adım öne çıkarıyor.

Leave a comment